GASTROOKIENKO

 

Úvodom do gastronomického okienka Vás chcem informovať o gastronómii, spôsobe stolovania  a etikete správania sa v spoločnom stravovaní. V ďalších článkoch Vás budem oboznamovať s prácou našich žiakov hotelovej akadémie a žiakov odboru kuchár a čašník,  počas školského roka.

Čo je to gastronómia?

Gastro: slovo gréckeho pôvodu znamená žalúdok, majúci vzťah k žalúdku
 

Gastronómia je teória kuchárskeho umenia prihliadajúca na zásady výživy človeka.

Pojem gastronómia zaviedli síce do jazykovej praxe až starí Gréci,
ale kuchárske majstrovstvo sa zrodilo už v dobe kamennej s prvým kusom mäsa, spadnutým do ohňa.

 

"Povedz mi, čo ješ a ja ti poviem, kto si.“ (Jean Anthelem Brillat-Savarin)

Slávny výrok francúzskeho filozofa a právnika v jednej osobe, zakladateľa modernej vedeckej gastronómie a veľkého gurmána 19. storočia Jean Anthelme Brillat-Savarina netreba predstavovať. Isté je, že sa zakladá na pravde. Veď gastronómia ako teória kuchárskeho umenia tvorí dôležitú súčasť kultúrnych dejín národov. Povýšená na vedu, bola od nepamäti ovplyvňovaná rôznymi činiteľmi, ktoré určovali jej vývoj.

Najmä prírodné a pôdno-klimatické podmienky celé stáročia ovplyvňovali charakter stravy vo svete. Tým sa vysvetľujú rozdiely v stravovaní ľudí v rôznych oblastiach. Zásadný vplyv malo aj sociálne a rodinné prostredie, či náboženstvo. Prejavoval sa typickými príležitostnými jedlami, ktoré mali obradný charakter a významné dni boli charakterizované určitým druhom potravín. Počas kalendárneho roka to boli Fašiangy, Veľká noc, Štedrý deň či dožinky. Jedlo charakterizovalo aj zásadné udalosti, ktoré ovplyvňovali život človeka (pôst, svadba, krstiny, kar). Jednotlivé jedlá a nápoje mali počas obradov rôzne symbolické a magické funkcie, ktoré mali zabezpečiť zdravie a prosperitu rodiny i bohatstvo a zisk hospodárstva počas celého roka. Mnohé gastronomické zvyky dodržiavame aj v súčasnosti.

Typické prvky súčasnej gastronómie 
Slovensko sa stáva súčasťou globalizačno – integračných procesov, ktoré sa vďaka vstupu do Európskej únie badateľne zintenzívnili. Nové, pohodlnejšie spôsoby stravovania sa stávajú súčasťou každodenného rytmu života. 
Priestor dostávajú rýchle a čas šetriace formy stravovania. Jedlá typu „convenience cooking“ či „convenience food“poznáme vo forme rôznych polotovarov alebo vopred predpripravených potravín. Ide o širokú ponuku výrobkov, od čiastočne spracovaných až po hotové jedlá pripravené na priamu konzumáciu (zmrazené hotové jedlá, konzervované jedlá, kompóty, džemy). Najväčším a najdynamickejšie sa rozvíjajúcim spôsobom stravovania sú nielen podniky, ale celé spoločnosti v štýle „fast food“. Ich svetoznáme značky McDonald´s, KFC (Kentucky Fried Chicken), Burger King. Rýchly trend a uponáhľaný spôsob stravovania otvára priestor aj pre náročnejšiu klientelu, ktorá si žiada rýchlu stravu vyššej kvality s príjemnou obsluhou. Reštaurácie typu „fast casual“ ponúkajú zákazníkom kvalitnejší sortiment jedál, v ktorom nachádzajú aj mnohé typické národné jedlá.

Národná gastronómia je súčasťou kultúrneho dedičstva každého národa. Gastronomické zariadenia zamerané na tradičné jedlá sa odlišujú od ostatných .Tradičná strava nachádza široké uplatnenie v cestovnom ruchu, pretože nezriedka je primárnym motívom návštevy konkrétnej krajiny. Zážitok z produktu národnej gastronómie je nevyhnutné dobre inscenovať. Nielen prostredie interiéru a exteriéru, ale i oblečenie personálu dotvárajú atmosféru. Rovnako nevyhnutné je, aby personál reštaurácie poznal pôvod pripravovaných jedál a nápojov i originálne receptúry. Svoje čaro má i tradičný spôsob stolovania, ktorý sa dá využiť pri prezentáciách rôznych kalendárnych a výročných zvykov.

 vypracovala: Kamenická Viera